“As I Grew Older” שיר חשוב, או מביך?

את השיר “כשגדלתי” מאת לנגסטון יוז למדו עד מועד הקיץ הנוכחי של בחינת הבגרות באנגלית כמעט כל התלמידים בישראל.

נראה אם כן שהשיר, אחד מארבעה בלבד שהוצעו עד כה לבחירה בתוכנית הלימודים האמורה (שתשתנה, יש לקוות, לאחר פרישתה של המפקחת על לימודי האנגלית), נתפס כחשוב ומשמעותי מאוד, שיר שאמור לייצג במידה לא מעטה את הספרות האמריקנית.

כתב אותו המשורר האפרו-אמריקני לנגסטון יוז, שהלך לעולמו ב-1967. יוז היה בן תערובת, צאצא לבעלי עבדים לבנים ולשפחותיהם האפריקניות. הוא כתב עשרות ספרי שירה ופרוזה, והיה פעיל זכויות אדם שנחשד בקומוניזם.

מאחר שהשיר שלפנינו נבחר מתוך המאגר האינסופי כמעט של שירה באנגלית, יש מן הסתם מי שסבורים שהוא מייצג פסגות אמנותיות שמן הראוי ללמוד ולשנן אותן, מתוך תקווה שיעשירו לא רק את הידיעות באנגלית של תלמידי ישראל, אלא גם את עולמם הפנימי. הריהו, (בתרגום שלי לעברית):

כשגדלתי
כָּךְ קָרָה מִזְּמַן,
כִּמְעַט שָׁכַחְתִּי אֶת חֲלוֹמִי.
אַךְ הוּא הָיָה שָׁם,
לְפָנַי,
בּוֹהֵק כְּמוֹ הַשֶּׁמֶשׁ –
חֲלוֹמִי.
וְאָז הַחוֹמָה הִתְרוֹמְמָה,
עָלְתָה לְאִטָּהּ,
לְאִטָּהּ,
בֵּינִי לְבֵין חֲלוֹמִי.
עָלְתָה, עַד שֶׁנָּגְעָה בַּשָּׁמַיִם –
הַחוֹמָה.
צֵל.
אֲנִי שָׁחֹר.
אֲנִי שׁוֹכֵב בַּצֵּל.
אוֹר חֲלוֹמִי אֵינֶנּוּ עוֹד לְפָנַי,
מֵעָלַי.
רַק הַחוֹמָה הֶעָבָה.
רַק הַצֵּל.
יָדַי!
שִׁבְרוּ אֶת הַחוֹמָה!
עִזְרוּ לִי לִמְצוֹא אֶת חֲלוֹמִי!
עִזְרוּ לִי לְנַפֵּץ אֶת הַחֲשֵׁכָה,
לְרַסֵּק אֶת הַלַּיְלָה,
לְנַתֵּץ אֶת הַצֵּל
לְאַלְפֵי אוֹרוֹת שֶׁל שֶׁמֶשׁ
לְאַלְפֵי סִחְרוּרֵי חֲלוֹמוֹת
שֶׁל שֶׁמֶשׁ!

as i grew older
אכן, אין ספק: השיר מביע את רחשי לבו של הדובר. בשלושה חלקים נפרדים הוא מספר על מצוקתו: כשהיה ילד היה לו חלום. כשגדל גילה שחומה בלתי עבירה צמחה לגובה, היא נוגעת בשמים, וחוצצת בינו לבין חלומו. הוא שוכב מיואש, בצל שהחומה מטילה, בידיעה שלא יוכל להגיע אל חלומו. לראשונה הוא מבחין בכך שהוא שחור ונטול תקווה. אבל מקץ זמן מה − כנראה בזמן שבמהלכו גדל, כדברי כותרתו של השיר – הוא מתעשת, פוקד על ידיו לנפץ את החומה, לפרק אותה ולאפשר לאור השמש להגיע אליו, כלומר – למצוא שוב את התקווה ולהגשים את חלום הילדות שלו.

השיר פשוט מאוד. אפשר אפילו להודות – פשטני. הסמלים בנאליים למדי: השמש ואורה הם החלום. הצל הוא הייאוש שחש הדובר כשחומת הגזענות “צומחת” לנגד עיניו. כשהיה ילד לא ידע שאין לו סיכוי להצליח בחיים, להגיע רחוק. אפרו-אמריקנים היו חשופים לאפליה גזעית קשה. כמובן שאיש לא העלה אז בדעתו שתיתכן האפשרות לכך שאפרו-אמריקני יהיה נשיא ארצות הברית. נושאו של השיר ראוי אם כן. אין ספק שהוא מבטא מצוקה משמעותית ועמוקה, שבר שתיקונו טרם הושלם. ועם זאת, קשה להבין מדוע רואים בו שיר חשוב מבחינה ספרותית ולא רק משום פשטנותו.

אם שירה ראויה אמורה לקפל בתוכה סוד, בשיר הזה הכול בעצם גלוי. מקבלים בדיוק את מה שרואים. אין אף שורה או משפט שטעונים פענוח או התעמקות. החלום בוהק. החומה בולמת. הידיים נאבקות. אפילו את המקור למצוקה, את צבע עורו, מביע המשורר בישירות: “אני שחור”, הוא אומר, ואינו מותיר שום מקום לקריאה לעומק. אין שום רבדים בשיר הזה. אין קונטרפונקט של מנגינות מצטלבות שנוגעות זו בזו, כפי שאפשר לבקש מיצירה אמנותית בעלת ערך, אין בו אפילו חריזה (אכן, קל מאוד לתרגמו).

אפילו אוצר מילים מעניין או מפתיע אין בו. “אני שחור. אני שוכב בצל” או “עזרו לי לנפץ את החשכה” – אלה צירופים יומיומיים, חסרי ייחוד ואפילו קצת משעממים.

כמה מהמילים חוזרות על עצמן – ארבע פעמים “צל”, שלוש פעמים “שמש” ופעמיים “של שמש”, החומה התרוממה “לאטה, לאטה”, אבל דומני ששיא המבוכה מתעורר כשרואים את השימוש הכפול בסימני קריאה: “ידי!/ שברו את החומה!” אכן, ברור רצונו של הכותב (או הדובר, שחד הם, מן הסתם), להשמיע קול צעקה רמה. אבל משוררים אמורים לצעוק באמצעות מילים ודימויים מקוריים, להביע ייאוש, זעם, תקווה, בעזרת תחבולות לשוניות מפתיעות ומשחקי צלילים שיעלו בדעת הקורא משמעויות, תחושות ומחשבות. כל כך לא מתוחכם ולא מעניין לעשות זאת סתם כך בעזרת סימני קריאה!

מדוע אם כן נבחר דווקא השיר הזה לתוכנית הלימודים בישראל? בעצם אין לדעת.

 

7 thoughts on ““As I Grew Older” שיר חשוב, או מביך?”

 1. לא מבין גם מה הקשר קונטרפונקט, כאן בערך זה נהיה פוצי מדיי. גם אני מאוד אוהב בארוק. הגיב:

  לא צריך לשפוט עופרה, זה לא מקומנו

 2. הדעה/עמדה לגבי השיר מייצגת תפיסה לבנה שרואה רק בשירה מערבית אליטיסטית לפי תבניות “מתוחכמות” שירה “ראויה”. כוחו של השיר בפשטותו, והמילה צל לא סתם חוזרת מספר פעמים. הדיון בשיר מתנשא ומפוספס לחלוטין, חסר כל הבנה היסטורית-תרבותית ומייצג תפיסה הגמונית מתנשאת (לא מספיק לדעת שהייתה גזענות כלפי שחורים בארה”ב). אגב, השיר קל להבנה רק לכאורה, הבינאריות של שחור-לבן בו נוגעת בשורשי הגזענות המערבית, המילה חלום מתכתבת עם עוד טקסטים בנושא, והסיפור הוא לא של ילד או נער ספציפי כמובן, הוא מייצג מהלך חיים ודורות. ויש בו גם אירוניה שכנראה לא הובנה על ידי המבקרת.

 3. מי אמר ששירה היא רק שפה גבוהה ותחבולות לשון וסגנון? לא היה זה הבלשן יאקובסון שמצא פואטיקה גם בשפה הפשוטה לכאורה? שירה היא לפעמים שירה. נוגעת כמות שהיא. והלא הסוד הוא בפשטות.
  ובאשר לקריקולום ללימודי האנגלית- אין ספק שאפשר וצריך לרענן, רק לזכור ולהזכיר, שבישראל 2016 יש תלמידים רבים שמגיעים עם חסכי שפה אדירים לתיכון, ונדרשים למיומנויות שפה וספרות באנגלית כשפה זרה, משל היתה זו שפת אמם (וידוע לכולנו, שלרבים מהם קיים חסך משמעותי בספרות ושפה גם בעברית שפת אמם), קל וחומר אנגלית. לכן, מוטב שעד שלא נתקלת בתלמידים מתקשים במלוא הדרם ומלוא כאבם על קשייהם שהמערכת לא טיפלה בהם רוב שנותיהם, אלו שמגיעים לתיכון ומוגדרים כ-Non readers ואינם אורייניים בעליל, אל תציעי להרים להם את הרף לדרגות קושי עוד יותר גדולות ממה שהן כבר (בדגש על תלמידים מתקשים ולקויי למידה ושפה).
  ועדיין, השיר הזה נוגע וזועק במלוא פשטות מילותיו, ולדעתי הוא ראוי להילמד

  1. ברור לגמרי שתלמידים שמתקשים באנגלית מצליחים לקרוא את השיר. אבל בעיני “קל לקריאה ולהבנה” זה לא ערך ספרותי. ובעניין התלמידים – אולי מוטב ללמד אותם אנגלית. “כמו פעם” כשרמת הבחינות הייתה גבוהה לאין ערוך מכפי שהיא היום. מאחר שלימדתי אנגלית במשך יותר משלושה עשורים, אני יודעת שרק מעטים מבין בוגרי בתי הספר התיכון בישראל כיום היו מסוגלים להתמודד עם הבחינות שהיו לפני עשרים ואפילו עשר שנים. אז אולי במקום לצפות למשל שהם “יספגו” את הדקדוק מאליהם, באינטואיציה, כאילו שפה שנייה נרכשת כמו שפת אם, כדאי להתחיל להקנות להם את הבסיס. רעיון. ואגב, אני לא מאשימה את המורים, רק לפני שנה פרשתי מהמקצוע. אני מאשימה את המערכת שהוגה והוזה עקרונות לא מעשיים, וכל התלמידים ניזוקים בעטיים.

השאר תגובה